,,Bądź KOZAKIEM i dbaj o siebie”, czyli najzdrowszy poradnik dla seniorów

Mam właśnie w rękach świeżutki, wydany w minionym tygodniu, egzemplarz książki Władysława Kozakiewicza i Damiana Bąbola – ,,Bądź KOZAKIEM i dbaj o siebie”, czyli pierwszego poradnika poświęconego ćwiczeniom specjalnie dla seniorów. Nie jest to kolejna książka o tym jak schudnąć czy jak przebiec maraton, które zalały w ostatnich miesiącach księgarnie w całej Polsce. To poradnik dla osób 50+, ale też nieco młodszych, które przez ostatnie lata spędzały wolny czas głównie na skakaniu… niestety nie o tyczce, ale z kanału tv na inny kanał tv.

uudiobook o bieganiu

Autorami książki są dwaj wielbiciele sportu:

  • Władysław Kozakiewicz – legendarny polski lekkoatleta i wielokrotny rekordzista świata w skoku o tyczce. Największą sławę przyniosło mu złoto zdobyte na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku, po skoku na 5,75 m. Młodszemu pokoleniu kojarzy się głównie z charakterystycznym gestem, wykonanym właśnie podczas tych igrzysk, w kierunku nieprzychylnej mu sowieckiej publiczności. Od 30 lat mieszka w Niemczech, gdzie prowadzi, wraz z żoną, klinikę rehabilitacyjną.
  • Damian Bąbol – pasjonat biegania, redaktor serwisu Polska Biega.pl i współpracownik Radia Złote Przeboje, a wcześniej dziennikarz sportowy w redakcji ,,Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Co ciekawe urodzony dokładnie w dniu 35. urodzin najlepszego polskiego tyczkarza (czy to aby na pewni zbieg okoliczności? ;-) )

W poradniku ,,Bądź KOZAKIEM i dbaj o siebie” autorzy prezentują:

  • Gotowe zestawy ćwiczeń podzielone na trzy poziomy trudności i dostosowane dla osób na różnym poziomie sprawności. Znajdziemy tu m.in. ćwiczenia pomagające przy porannym wstawaniu i codziennym funkcjonowaniu, bólach stawów i kręgosłupa, nietrzymaniu moczu i strzykaniu w krzyżu. Niektóre z nich możesz wykonywać sam, inne z partnerem, czy nawet wnukami. Wszystkie ćwiczenia  opatrzone  są dokładnymi opisami oraz zdjęciami, na których W. Kozakiewicz pokazuje jak poprawnie je wykonać.
  • Sześciodniowy plan treningowy z rozpisanymi ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie.
  • Porady jak włączyć aktywność fizyczną w czynności życia codziennego oraz jak przy wykonywaniu prac domowych odciążać stawy.

W książce tej nie brakuje też ciekawostek z życia prywatnego Kozakiewicza, a wszystko napisane w lekkiej i przyjemnej dla czytelnika formie.

badz-kozakiem-i-dbaj-o-siebie-b-iext28637872Najważniejsze jest jednaj to, że już przeglądając poradnik człowiek aż chce się ruszyć z miejsca. Nawet moja mama, która po długoletniej karierze stomatologa cierpi na bóle stawów i kręgosłupa, i naprawdę niełatwo namówić ją na jakąkolwiek aktywność fizyczną, gdy przejrzała ,,Bądź KOZAKIEM i dbaj o siebie” przekonała się do tych ćwiczeń (a ja już dopilnuję, żeby nie straciła zapału :) )

Dla Was również mam zadanie na dziś – pokażcie ten artykuł swoim rodzicom i dziadkom lub powiedzcie im, że wreszcie pojawiła się książka przeznaczona specjalnie dla nich, książka dzięki której zyskają formę i polepszą jakość życia.. Albo jeszcze lepiej, kupcie ją dla nich sami. Taki prezent to najlepsza inwestycja, dzięki której zyskacie sprawniejszych, energiczniejszych, weselszych, a przede wszystkim zdrowszych rodziców i dziadków.

Odpowiednie ćwiczenia, dobrane do wieku, kondycji i sprawności fizycznej, są bowiem niezbędne, aby móc cieszyć się życiem na każdym jego etapie. Młode pokolenie Polaków już o tym wie, teraz pora na seniorów!

1 Komentarz 4 Komentarzy

  1. Maria Odpowiedz

    Świetnie, dobrze wiedzieć o istnieniu takiej książki. Już mam patent na prezent dla rodziców ;-) Póki co próbuję ich nakręcić na korzystanie z aplikacji mobilnych i o dziwo z dobrym skutkiem. Polecam stronę i wkrótce aplikację do ćwiczeń z modułem diety i treningami My Fit Bro (http://myfitbro.com/) – idealne dla starszych osób ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót do góry