Rowerowa rewolucja w londyńskim Design Museum

Cycle Revolution Niezwykłe rowery i ludzie, którzy na nich jeżdżą. Jazda na rowerze stała się ostatnio tak popularna jak nie była od czasów II wojny światowej. Wybuch zainteresowania jazdą na dwóch kółkach wpłynął na zmianę infrastruktury miast i miasteczek. Coraz więcej osób zamienia samochód na rower, który staje się dla nich głównym środkiem transportu. Rowerowa rewolucja pociągnęła za sobą zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych rzemieślników tworzących rowery szyte na miarę, wyposażone w precyzyjnie wykonane, nowatorskie elementy techniczne, dobrane indywidualnie do potrzeb i życzeń klienta. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też kawiarnie rowerowe (które stały się wręcz instytucjami), świetnie rozwija się catering dla cyklistów, a liczne wyścigi i tym podobne imprezy rowerowe z roku na rok zyskują na popularności.

Wystawa Cycle Revolution pokazuje świat współczesnego kolarstwa, od codziennego przemieszczania do poziomu olimpijskiego; tłumaczy w jaki sposób sportowe sukcesy, indywidualny entuzjazm i troska o środowisko przeobraziły kolarstwo; a także odkrywa jak nowe technologie i innowacyjne materiały wpływają na podejście projektantów do tworzenia rowerów, zarówno przy masowej produkcji jak i projektach na zamówienie.

Oto opis fantastycznej wystawy jaką udało mi się zobaczyć podczas zeszłotygodniowego wypadu do Londynu. Wybrałam się tam, by odwiedzić rodzinę, ale też zobaczyć na własne oczy jak po 43 latach Wielka Brytania decyduje o opuszczeniu europejskiej wspólnoty. Powiem tylko jedno – SZKODA… ale nawet nie samego wyjścia i polityczno-gospodarczych konsekwencji, a postawy jaką pokazali Brytyjczycy wobec imigrantów, w tym zwłaszcza Polaków. Wyszło szydło z worka, ale z drugiej strony może to i dobrze, bo kto chciałby otaczać się fałszem? Przy czym od razu podkreślam, że nie chcę generalizować, bo na szczęście nie wszyscy zagłosowali za wyjściem, a i wśród tych, którzy przyczynili się do Brexitu jest wielu porządnych obywateli, którzy mimo swojej decyzji o imigrantach myślą dobrze, cenią ich pracę i wkład w rozwój Wlk. Bryt. Nie zmienia to jednak faktu, że przez te kilka dni usłyszałam tak dużo historii związanych z dyskryminacją Polaków na Wyspach, że zraziłam się do Brytyjczyków i jeszcze bardziej doceniłam to, że mieszkam w Polsce. Kocham podróżować, ale to właśnie w kraju czuję się najlepiej i nawet wypłata w funtach nie jest w stanie tego zmienić. Wybaczcie tę dygresję, ale po prostu musiałam… A teraz wracam do tematu przewodniego, czyli ROWERÓW.

Wystawy CYCLE REVOLUTION w Design Museum w Londynie po prostu nie mogłam przegapić. Dziesiątki oryginalnych, niezwykle zróżnicowanych rowerów – od modeli najstarszych, przez sportowe, miejskie transportowe, aż po rowery przyszłości. Chyba każdy miłośnik dwóch kółek byłby zachwycony tą ekspozycją. Słowa „byłby” użyłam nieprzypadkowo, bowiem Design Museum jest aktualnie w trakcie przeprowadzki do Kensington, a mnie udało się załapać na ostatni dzień przed czasowym zamknięciem. Ale spokojnie, większość tych fenomenalnych pojazdów sfotografowałam i umieściłam poniżej. Wiem, że to nie to samo co zobaczyć wystawę na własne oczy, ale jak to mówią „jak się nie ma co się lubi, to się… nie ma co się lubi!” ;) Zapraszam do oglądania!

Lotus Type 108

Lotus Type 108

Joanna Rowsell Shand'sCerveloT4 Track Bike

Joanna Rowsell Shand’sCerveloT4 Track Bike

Chris Floome's Victory Team Sky Pinarello Dogma K8-S

Chris Floome’s Victory Team Sky Pinarello Dogma K8-S

Raleigh Chopper

Raleigh Chopper

Rover Safety Bicycle (1888)

Rover Safety Bicycle (1888)

Tour Populair

Tour Populair

Santander Cycle Hire Bike

Santander Cycle Hire Bike

Schindelhuner Bike & VANMOOF No.5

Schindelhuner Bike & VANMOOF No.5

Delibike

Delibike

Donky Bike

Donky Bike

DSC_0007

DSC_0008

DSC_0011

DSC_0013

DSC_0018

DSC_0038

DSC_0039

DSC_0045

DSC_0046

DSC_0052

DSC_0077

DSC_0079

 

Bilenky Chuckwagon

Bilenky Chuckwagon

Boxer Rocket

Boxer Rocket

Christiania Light

Christiania Light

Splinter Bike

Splinter Bike

Halfbike & Velocino

Halfbike & Velocino

stroje rowerowe

Tagged under: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót do góry