Jakie ćwiczenia rozciągające należy wykonać przed bieganiem?

Zawsze mówiono nam, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności powinniśmy się rozciągać, aby uniknąć kontuzji lub sztywności. W przypadku biegania istnieje wiele kontrowersji dotyczących tego, czy lepiej rozciągać się przed, czy po biegu. Wielu ekspertów twierdzi, że najlepiej zrobić to na koniec aktywności, ale inni uważają, że aby uniknąć kontuzji, lepiej zrobić to przed. Jednak obaj zalecają krótką rozgrzewkę, wątpliwości lub kontrowersje pojawiają się w rodzaju rozgrzewki, która jest najbardziej odpowiednia dla tej aktywności.

Czy należy się rozciągać przed bieganiem?

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, czy powinno się rozciągać przed bieganiem, czy nie. Rozciąganie zmniejsza sztywność mięśni biernych, ponieważ mięśnie po jedno- lub kilkugodzinnym treningu zachowują się wiskoelastycznie, co powoduje zwiększenie ruchomości stawów, co jest niezbędne dla osób uprawiających ten rodzaj aktywności. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że mięśnie i ścięgna nie są gotowe na obciążenie związane z rozciąganiem i że może to utrudnić zarówno ćwiczenia, jak i bezpieczeństwo.

Czy rozciąganie zmniejsza liczbę urazów?

Kiedy rozciągamy się przed bieganiem, robimy to, aby uniknąć kontuzji podczas naszej aktywności, jednak w tym momencie możemy zadać sobie pytanie, czy jest to naprawdę konieczne, czy też przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. W tym momencie znowu pojawiają się kontrowersje i trudno jest przeprowadzić badanie, które jest w stu procentach wiarygodne, ponieważ rodzaj przedmiotu i rozciągania ma tendencję do zmiany u każdego osobnika, stąd trudność w uzyskaniu rozstrzygających danych, a niektóre badania mówią, że zapobiegają tego typu urazom, a inne, że nie. Jednak większość twierdzi, że rozciąganie może zmniejszyć liczbę urazów mięśniowych.

Rozciąganie statyczne.

Rozciągnięcia statyczne to wszystkie te, które jesteśmy przyzwyczajeni widzieć lub wykonywać przed uprawianiem jakiegokolwiek sportu, jednak zazwyczaj wykonujemy je na zimno, bez wcześniejszej rozgrzewki i tu mogą zacząć się problemy. Aby się rozciągnąć, musimy wcześniej wykonać jakąś aktywność, która rozpocznie rozgrzewanie mięśni, np. lekki jogging przez 10-15 minut, a następnie rozciąganie mięśni.

Rozciąganie dynamiczne.

Z drugiej strony są rozciągania dynamiczne lub aktywne, które wykonujemy powoli. Ten rodzaj rozciągania składa się z ćwiczeń dynamicznych i oporowych, które wykonujemy przed biegiem, aby przygotować mięsień przed aktywnością poprzez zwiększenie jego ukrwienia i dotlenienia, poprawia to zakres ruchu przed biegiem, wyniki sportowe i wytrzymałość. Są to najczęściej zalecane odcinki, a oto kilka przykładów, abyś mógł je wykonać w domu:

Skipping.

Ćwiczenie to, jak sama nazwa wskazuje, polega na dynamicznym podnoszeniu kolan jedno po drugim, ale bez ruszania się z pozycji wyjściowej.

Przysiady z wyskokiem.

To odmiana tradycyjnego przysiadu, ale bardziej aerobowa. Polega ona na wykonaniu normalnego przysiadu i w momencie wstawania zrobieniu go z wyskokiem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *