Otyłość brzuszna – dlaczego nie można jej lekceważyć?

Otyłość brzuszna jest problemem, z którym należy walczyć – nie tyle ze względu na wygląd, co ze względów zdrowotnych. Tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w rejonie brzucha, jest sporym zagrożeniem, a im grubsza jest jej warstwa, tym więcej problemów ze zdrowiem. Dlaczego z otyłością brzuszną należy walczyć? Jakie mogą być konsekwencje takiej otyłości?

Otyłość brzuszna i jej przyczyny

Otyłość brzuszna to częsty problem, którego pojawienie się może mieć różne przyczyny. Często winę za jej rozwój ponoszą hormony i zaburzenia hormonalne, co jest dość częstym zjawiskiem wśród kobiet. Otyłości brzusznej sprzyja też menopauza oraz życie w stresie. Nie bez znaczenia pozostaje też codzienna dieta oraz ilość przyjmowanych w ciągu dnia kalorii. Jeśli błędom dietetycznym towarzyszy brak ruchu, problemy z otyłością mogą stać się poważnym problemem.

Otyłość brzuszna – jakie zagrożenia się z nią wiążą?

Otyłość brzuszna to typ otyłości, który jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia. Brak odpowiedniego leczenia może w jej przypadku skutkować rozwojem wielu poważnych chorób związanych z przemianą materii. Może to skutkować nadciśnieniem lub problemami z krążeniem, może też negatywnie wpłynąć na samopoczucie oraz jakość życia. Wiadomo też, że osoby borykające się z otyłością brzuszną są bardziej narażone na rozwój takich chorób, jak rak jelita grubego czy rak trzustki. Inną chorobą, której rozwojowi sprzyja tkanka tłuszczowa odkładająca się na brzuchu, jest cukrzyca.

Otyłość brzuszna – czy można z nią walczyć?

Walka z otyłością brzuszną nie należy do prostych wyzwań. Ważna jest tu konsekwencja i wytrwałość, a w wielu przypadkach całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia. Lekka dieta, bazująca na naturalnych produktach, aktywność fizyczna oraz opanowanie trudnej sztuki relaksacji – oto podstawa, o której osoby pragnące rozprawić się z tym typem otyłości nie mogą zapominać.

Otyłość brzuszna to uciążliwy problem, a brak odpowiedniego leczenia może mieć fatalne konsekwencje. Warto zatem kontrolować masę ciała i dbać o swą sylwetkę – nie tylko ze względu na wygląd. Tkanka tłuszczowa, skupiona w rejonie brzucha, może doprowadzić do wielu groźnych chorób, zatem im prędzej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym lepiej dla pacjenta.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *